Skip to main content
Planning Panel Boundaries

Planning Panels

Planning Panel Boundaries and Members

The following outlines the Panel members and the local government areas (LGAs) which fall within the district or region in which each panel operates.

Sydney District Panels

Sydney Eastern City Planning Panel 

Chair 

Carl Scully

State Members

Roberta Ryan 

Jan Murrell

Boundary Area                                                              

View the area 

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

 

Council members 

Bayside Council                             

Michael Nagi                            

Member

Ed McDougall

Member

Louay Moustapha

Alternate

Michael Sheils

Alternate

Paul Pappas

Alternate

Mairaed Bilmon

Alternate

Cr Bill Saravinovski

Alternate

Cr Dorothy Rapisardi

Alternate

Burwood Council

JOHN FAKER                            

Member

George Mannah

Member

Lesley Furneaux-Cook

Alternate

Ernest Chan

Alternate

Raj Dixit

Alternate

Joseph DelDuca

Alternate

Heather Crichton

Alternate

City of Canada Bay Council         

MICHAEL MEGNA                                      

Member

Angelo Tsirekas

Member

Inner West Council

Monica Wangmann              

Member

Ted Cassidy

Member

Brian McDonald

Alternate

Deborah Laidlaw

Member

Sam Iskandar

Member

Victor Macri

Member

Jacinta Reid

Alternate

Rosana Tyler

Alternate

Randwick City Council

MURRAY MATSON                

Member

Christie Hamilton

Member

Brendan Roberts

Alternate

Strathfield Council

Michael Ryan                  

Member

Vivienne Albin

Member

Eric Armstrong

Alternate

Stephen Clements

Alternate

Waverley Council

Lee Kosnetter

Member

Jan Murrell 

Member

Jeremy Swan 

Member

Woollahra Council

TONI ZELTZER            

Member

Mary-Lou Jarvis

Member

Cr Anthony Marano

Alternate

 

Sydney Central City Planning Panel

Chair 

Abigail Goldberg

State Members

David Ryan 

Gabrielle Morrish

Boundary Area                                                                           

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Blacktown City Council

Chris Quilkey                            

Member

Kathie Collins

Member

Kevin Gillies

Alternate

Moninder Singh

Alternate

City of Parramatta Council

Sameer Pandey                        

Member

Steven Issa

Member

Martin Zaiter

Alternate

Jane Fielding

Alternate

Richard Thorp

Alternate

David Ryan

Alternate

Cumberland Council

Clr Ned Attie                                    

Member

Clr Eddy Sarkis

Member

Clr Paul Garrard

Alternate

Clr Michael Zaiter

Alternate

 

 

The Hills Shire Council                                                       

Mark Colburt                             

Member

Chandi Saba

Member

STEWART SEALE

Alternate

 

Sydney Western City Planning Panel

Chair 

Justin Doyle

State Members

Nicole Gurran

Louise Camenzuli

Boundary Area                                                                         

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Blue Mountains City Council 

CHRIS VAN DER KLEY               

Member

MICK FELL

Member

Don McGregor

Alternate

Camden Council

LARA SYMKOWIAK

Member

Michael Morrison

Memebr

Theresa Fedeli

Alternate

Paul Farrow

Alternate

Sue Francis

Alternate

Michael Mantei

Alternate

Michael File

Alternate

Grant Christmas

Alternate

Mary-Lyne Taylor

Alternate

Rachael Harrison 

Alternate

Campbelltown City Council

GEORGE GREISS                         

Member

Darcy Lound

Member

Ben Gilholme

Alternate

Fairfield City Council

NINOS KHOSHABA                   

Member

Frank Carbone

Member

Sera Yilmaz

Alternate

Cr Dai Le

Alternate

Marcus Rowan Le

Alternate

David Niven

Alternate

Hawkesbury City Council

Jeff Organ                                         

Member

Judy Clark

Member

Liverpool City Council

PETER HARLE                                 

Member

Wendy Waller

Member

Karess Rhodes

Alternate

Ali Karnib

Alternate

Nathan Hegarty

Alternate

Penrith City Council

GLENN MCCARTHY

Member

Ross Fowler

Member

Karen Mckeown

Alternate

Jeni Pollard

Alternate

Wollondilly Shire Council

Mayor Robert Khan 

Member 

Deputy Mayor Michael Banasik

Member

Cr Matthew Deeth                              

Alternate

Cr Matt Gould

Alternate

John McFadden

Alternate

Judith Hannan

Alternate

Rachel Harrison

Alternate

Blair Briggs

Alternate

Simon Landow

Alternate

 

Sydney North Planning Panel

Chair 

Peter Debnam

State Members

Brian Kirk

Julie Savet Ward 

Boundary Area                                                                           

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Hornsby City Council

DAVID WHITE                                   

Member

Ross Walker

Member

Felicity Findlay

Alternate

Hunters Hill Municipal Council

Mayor, Councillor Mark Bennett

Member

BRIAN MCDONALD

Member

GREG PATCH

Alternate

Councillor Ross Williams

Alternate

Jim Sanderson

Alternate

Ku-Ring-Gai Council

Cheryl Szatow                                   

Member

Martin Smith

Member

Suzanne Jolly

Alternate

Barbara Newman

Alternate

Lane Cove Municipal Council

EUGENE SARICH                            

Member

Deborah Sutherland

Member

Michael Mason

Member

Vivienne Albin

Alternate

Mosman Municipal Council

PAUL STEIN                                        

Member

TOM SHERLOCK

Member

BRIAN MCDONALD

North Sydney City Council

Kenneth Robinson                       

Member

Virginia Waller

Kevin Alker 

Stephen Barbour

Member

Alternate

Alternate

Northern Beaches Council

Steve Kennedy                                 

Member

Annelise Tuor

Alternate

Marcus Sainsbury

Alternate

Peter Biscoe

Alternate

Graham Brown

Alternate

Ryde City Council

Edwina Clifton                                  

Member

Bernard Purcell

Member

Penelope Penderson

Alternate

Willoughby City Council

Gail Giles-Gidney                            

Member

Linda McClure

Member

Norma Shankie-Williams

Alternate

Craig Campbell

Alternate

 

Sydney South Planning Panel

Chair 

Professor Helen Lochhead

State Members

Stuart McDonald

Heather Warton

Boundary Area                                                                          

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members 

Canterbury-Bankstown Council

Deputy Mayor Nadia Saleh           

Member

Cr Bilal El Hayek

Member

Cr Charlie Ishac

Alternate

Rachelle Harika

Alternate

Clare Raffan 

Alternate

Khodar (Karl) Saleh

Alternate

Allan Winterbottom

Alternate

Georges River Council

Con Hindi                                               

Member

Nick Katris

Member

Leesha Payor

Alternate

Sutherland Shire Council      

Jake Boyd                                             

Member

Ray Pilbersek

Alternate

Diedre Steinwall

Alternate

 

Regional Panels 

Hunter and Central Coast

Chair 

Alison McCabe

State Members

Juliet Grant 

Sandra Hutton

Boundary Area                                                                          

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Central Coast Council

Kyle MacGreggor                                 

Member

Chris Burke

Member

Jeff Sundstrom

Alternate

Jane Smith

Alternate

Cessnock City Council                      

Bob Pynsent                                            

Member

Anne Sander

Member

Mark Lyons

Alternate

Allan Stapleford

Alternate

Stephen Leathley

Alternate

Dungog Shire Council

Tracy Norman                                          

Member

John Connors

Member

Lake Macquarie City Council

Jason Pauling                                     

Member

Scott Anson

Alternate

Nick Jones

Alternate

Maitland City Council

Peter Garnham                                       

Member

Sally Halliday

Member

Mitchell Griffin

Alternate

Mid-Coast Council

Troy Fowler

Member

Karen Hutchison

Member

Clair Pontin                                           

Alternate

Muswellbrook Shire Council

Rod Scholes                                       

Member

Kellie Scholes

Member

Stephen Ward

Alternate

Newcastle City Council

John MacKenzie                                     

Member

Peta Winney-Baartz

Member

Brad Luke

Alternate

Matthew Byrne

Alternate

Port Stephens Council

Paul Lemottee                                         

Member

Ryan Palmer

Member

Chris Doohan

Alternate

Giacomo Arnott

Alternate

Singleton Shire Council

John Martin                                              

Member

Sue George

Member

Hollee Jenkins

Upper Hunter Shire Council

Wayne Bedggood                               

Member

Steve McDonald

Member

Sue Abbott

Alternate

Josh Brown

Alternate

 

Northern

Chair 

Paul Mitchell 

State Members

Penny Holloway

Stephen Gow 

Boundary Area                                                                               

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members 

Armidale Regional Council

Cr Ian Tiley

Member

Cr Dorothy Robinson

Member

Ballina Shire Council

Cr David Wright

Member

Cr Eoin Johnston

Alternate

Cr Sharon Cadwallader

Member

Cr Keith Williams

Alternate

Bellingen Shire Council

Daniel Walsh

Member

Dominic King

Member

Byron Shire Council

Vanessa Ekins

Temporary

Katie Milne

Temporary

David Brown

Member

Basil Cameron

Alternate

Joe Vescio

Alternate

Clarence Valley Council

JIM SIMMONS

Member

Jason Kingsley

Member

ANDREW BAKER

Alternate

Coffs Harbour City Council

DENISE KNIGHT

Member

Tegan Swan

Member

George Cecato

Mamber

Michael Adendorff

Alternate

Glen Innes Severn Council

COLIN PRICE

Member

Steve Toms

Member

Patric Millar

Alternate

Gunnedah Shire Council

Andrew Johns

Member

Jamie Chaffey

Member

Blake O'Mullane

Alternate

Anne Luke

Alternate

Gwydir Shire Council

JOHN COULTON

Member

CATHERINE EGAN

Member

Inverell Shire Council

BRETT MCINNES

Member

Dianna Baker

Member

Kempsey Shire Council

RHONDA HOBAN

Member

Daniel Walsh

Member

Kyogle Council

Danielle Mulholland

Member

John Burley

Member

Lismore City Council

Angela Jones

Member

Vanessa Ekins

Member

Neil Marks

Alternate

Liverpool Plains Shire Council

No Members

Moree Plains Shire Council

Mike Montgomery

Member

Stephen Ritchie

Member

Nambucca Shire Council

Graham Snow           

Member

Erin Fuller

Member

Narrabri Shire Council

Robert Kneale

Member

Cameron Staines

Member

Ron Campey

Alternate

Port Macquarie-Hastings Council

PAUL DRAKE

Member

Robert Hussey

Member

Richmond Valley Council

ROBERT HAYES

Member

DANIEL SIMPSON

Alternate

Tamworth Regional Council

James Treloar

Member

Stephen Bartlett

Member

Colin Murray

Alternate

Tenterfield Shire Council

PETER PETTY

Member

Greg Sauer

Member

Bob Rogan             

Alternate

Tweed Shire Council

NED WALES

Member

STEPHEN PHILLIPS

Member

John Byrne

Alternate

Uralla Shire Council

Kate Jessep         

Member

Robert Bell

Member

Isabel Strutt

Alternate

Walcha Council

Andrew Locke

Member

CAMERON GREIG

Member

SOPHIE THOMSON

Alternate

 

Southern

Chair 

Gordon Kirkby

State Members

Tim Fletcher

Renata Brooks 

Boundary Area                                                                              

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Albury City Council           

David Thurley                                           

Member

Henk van der Ven

Member

Amanda Cohn

Alternate

Bega Valley Shire Council

Russell Fitzpatrick                                  

Member

Jo Dodds

Member

Mitchell Nadin

Alternate

Liz Seckold

Alternate

Coolamon Shire Council

TERREY KISS                                              

Member

KRISTON DUNSTAN

Member

Anthony Donoghue

Alternate

John Seymour

Alternate

Cootamundra-Gundagai Regional Council

Gordon Lindley

Member

Tony Donoghue

Memebr

Eurobodalla Shire Council

LINDSAY USHER                                        

Member

ROB POLLOCK

Member

Goulburn Mulwaree Council

Margaret O'Neill                                        

Member

Tina Dodson

Alternate

Chris Berry

Alternate

Greater Hume Shire Council

DENISE OSBORNE                                   

Member

BRENT LIVERMORE

Member

Hilltops Council

Penny Day                                                     

Member

Craig Filmer

Member

Junee Shire Council

Tony Donoghue                                         

Member

David Carter

Member

Kiama Municipal Council

Mark Honey                                               

Member

Andrew Sloan

Member

MICHAEL FORSYTH

Alternate

Lockhart Shire Council

Cr Rodger Schirmer                                              

Member

Cr Greg Verdon

Alternate

Mr Andrew Crakanthorp

Alternate

Mr Johan Louw

Member

Mr Peter Veneris

Alternate

Shellharbour City Council

GRAHAM ROLLINSON                         

Member

MARIANNE SALIBA

Member

JOHN MURRAY

Alternate

Peter Moran

Alternate

Queanbeyan-Palerang Regional Council

Pete Harrison                                             

Member

Peter Marshall 

Alternate

Chelsea Newman

Member

Shoalhaven City Council

GREG WATSON                                       

Member

 Patricia White

Member

Annette Alldrick

Alternate

Mark Kitchener

Alternate 

Snowy Monaro Regional Council

Peter Beer                                               

Member

Peter Bascomb

Member

Paul Holton

Member

Snowy Valleys Council

No Members

Temora Shire Council

TONY DONOGHUE                                

Member

Nigel Judd

Member

Upper Lachlan Shire Council

John Stafford (Mayor)                                       

Member

Paul Culhane

Member

Wagga Wagga

Tim Koschel                                    

Member

Dan Hayes

Member

Dallas Tout

Alternate

Wingecarribee Shire Council

DUNCAN GAIR                                         

Member

Carl Peterson

Member

Jim Gilvary

Alternate

Grahame McLaughlin

Alternate

Wollongong City Council

MICHAEL MANTEI                                  

Member

David Brown

Member

MARK CARLON

Alternate

Mithra Cox

Alternate

Yass Valley Council

GEOFF FROST                                            

Member

Michael McManus

Member

 

Western

Chair 

Garry Fielding

State Members

Graham Brown

Sandra Hutton

Boundary Area                                                                            

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Balranald Shire Council        

Mike Colreavy                            

Member

Ray Davy                                                     

Member

Bathurst Regional Council

DAVID SHERLEY                                      

Member

Robert Bourke

Member

Monica Morse

Alternate

Berrigan Shire Council

Cr John Taylor                                           

Member

Cr Daryll Morris

Member

Cr Denis Glanville

Alternate

Bland Shire Council

Ray Smith                                                         

Member

Will Marsh

Member

Blayney Shire Council

HEATHER NICHOLLS                              

Member

DAVID SOMERVAILLE

Member

Scott Ferguson

Alternate

Bogan Shire Council

KEVIN RYAN                                                

Member

Graeme Bourke

Member

Bourke Shire Council

BARRY HOLLMAN                                    

Member

Lachlan Ford

Member

ROBERT STUTSEL

Alternate

Brewarrina Shire Council

Jeff Sowiak                                                      

Member

Vivian Slack-Smith

Member

Phillip O'Connor

Alternate

Broken Hill City Council

James Roncon                                            

Member

Darriea Turley

Member

Razija Nu’man

Alternate

Cabonne Shire Council

ANTHONY DURKIN                                 

Member

Mark Dicker

Member

Carrathool Shire Council

PETER LAIRD                                                 

Member

Central Darling Shire Council

No Members                   

Cobar Shire Council

ROBERT SINCLAIR                                  

Member

KEVIN RYAN

Member

Janine Lea-Barrett

Alternate

Coonamble Shire Council

TIM HORAN                                                

Member

DON SCHIEB

Member

BARBARA O'BRIEN

Alternate

Dubbo Regional Council

LINDSAY MATHIESON                

Member

JOSIE HOWARD

Member

Federation Council

Ian Kreutzberger                                      

Member

William Bott

Alternate

Forbes Shire Council

PHYLLIS MILLER                                          

Member

CHRIS ROYLANCE

Member

Gilgandra Shire Council

Brian Mockler

Member

Greg Peart

Member

Griffith City Council

Rina Mercuri                                        

Member

Christine Stead

Member

Hay Shire Council

Bill Sheaffe                                                    

Member

Jack Terblanche

Member

Lachlan Shire Council

Paul Phillips                                                   

Member

Peter Harris

Member

Leeton Shire Council

George Weston

Member

Tracey Morris                                                     

Member

Emerson Doig

Alternate

Greg O'Callaghan

Alternate

City of Lithgow Council

ANDREW MUIR                                         

Member

Stephen Leslie

Member

Ray Thompson

Alternate

Mid-Western Regional Council

Russell Holden                                            

Member

Paul Cavalier

Member

Sam Paine

Alternate

Murray River Council

Chris Bilkey                                                  

Member

Alan Mathers  

Member

Thomas Weyrich

Alternate

Murrumbidgee Council

Ruth McRae                                                 

Member

Robert Black

Member

Patrick Brown

Alternate

Narrandera Shire Council

Cr Jenny Clarke                                              

Member

Mr Shane WIlson

Member/Expert 

Narromine Shire Council

LES LAMBERT                                             

Member

Craig Davies

Member

Dawn Collins

Alternate

Oberon Council

CLIVE MCCARTHY                                   

Member

Mark Kellam

Member

IAN DONEY

Alternate

Orange City Council

Allan Renike                                                  

Member

Russell Turner

Member

Parkes Shire Council

KEN KEITH                                                     

Member

ALAN WARD

Member

Walgett Shire Council

Michael Urqhart                                   

Member

Elizabeth Cumming

Member

Mery Prendergast

Alternate

Warren Shire Council

No Members

Warrumbungle Shire Council

PETER SHINTON                                         

Member

KEVIN TIGHE

Member

Weddin Shire Council

PETER MOFFITT                                           

Member

GEOFF CUNNINGHAM

Wentworth Shire Council

Cr Susan Nichols                                                   

Member

Cr Bill Wheeldon

Member

Steve Heywood

Alternate

Cowra Shire Council

Cr William West

Member

Mr Paul Devery

Member

Cr Judi Smith

Alternate

Edward River Council

Mr Michael Keys

Member

Mr David Christy

Member